6 adet sonuç bulundu

Arama

HAKKIMIZDA

Türkiye'de süt üretiminin gelişiminde önemli bir rol oynayan, sofralarımızdaki doğal ve taze lezzetlerin üreticisi SEK'i tanıyın.

SEK; Türkiye'de süt üretiminin gelişmesini sağlamak ve tüketiciye en kaliteli, sağlıklı, hijyenik ve en doğal ürünler sunmak amacıyla 1963 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı olarak kuruldu. 1968 yılından 1995 yılına kadar Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak faaliyetlerini sürdürdü.

Süt ve süt ürünleri sektöründe birçok ilke imza atan SEK, ilk pastörize sütü üretti. Bu, aynı zamanda Türkiye'de pastörize edilmiş ilk gıda ürünüydü. Ve ilk homojenize edilmiş yoğurdu üretti. Bu sayede Türk tüketicisi, ilk kez yağı her yere eşit olarak dağıtılmış homojenize bir yoğurtla tanıştı. SEK, Süt ve süt ürünlerini geliştirmeye devam etti; beyaz peynir ve kaşar peynirini, ilk kez içi hava almayan vakumlu ambalajda paketledi. Dil peynirini ilk üreten marka oldu.

SEK, Eylül 1995’te özelleştirilmiş ve SEK İstanbul İşletmesi, sektörde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki sanayici ve gıda toptancılarından oluşan 164 kişilik bir grup tarafından satın alınmıştır. 1997 yılında Koç Holding, SEK hisselerinin %68'ini satın almıştır. Herkes iyilikle beslensin; en doğal, en sağlıklı ve en lezzetli ürünler sofralara ulaşsın diye 1968’den beri faaliyetlerini sürdürmektedir.